Audycje muzyczne i warsztaty

Zapraszamy Państwa na spotkania z tradycją – audycje muzyczne dla dużych i małych.


POKAZ INSTRUMENTÓW

Posiadamy bogatą kolekcję tradycyjnych instrumentów beskidzkich – opowiemy, zaśpiewamy, i zagramy na dudach, gajdach, skrzypcach, złóbcokach, piszczałkach jednootworowych, piszczale sałaśnikowej, fujarkach, dwojnicach, sowach, gwizdkach, wabikach, okarynach, rogu, trombicie, heligonce i wielu innych ciekawych muzycznych wynalazkach. Opowiemy, co ma wspólnego róg pasterski z telefonem komórkowym, wyjaśnimy czym się różnią dudy od kobzy, pokażemy jak okaryna pije wodę, a na koniec zagramy do tańca tak, jak grywało się dawniej na góralskich zabawach. Zademonstrujemy także materiały i narzędzia do wykonywania instrumentów, pokażemy też jak się nimi posługiwać.

Niestraszne nam mniej lub bardziej zorganizowane grupy, nie boimy się nawet gimnazjalistów!

Z naszymi audycjami odwiedziliśmy już ponad 100 szkół, przedszkoli oraz instytucji kultury z całej Polski; prezentowaliśmy instrumenty m.in. w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy, Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu, Szczyrku, Kurowie, Jeleśni, Korbielowie, Krzyżowej, Krzyżówkach, Koszarawie, Sopotni, Rychwałdzie, Żabnicy, Rajczy, Buczkowicach, Lipowej, Wieprzu, Pietrzykowicach, Nieledwi, Rycerce, Soli, Zwardoniu. Odwiedziliśmy nawet Budapeszt, Wiedeń i Wilno!


WARSZTATY BUDOWY INSTRUMENTÓW

Mało kto dziś pamięta, jak się robi gwizdki z kory wierzbowej, czy fujarki z czarnego bzu. Dlatego chętnie dzielimy się naszymi umiejętnościami i pokazujemy, jak za pomocą prostych narzędzi własnoręcznie wykonać pięknie grające drewniane piszczałki – a stąd już tylko krok do zbudowania profesjonalnego instrumentu.

W czasie dwugodzinnych warsztatów uczestnicy zapoznają się z budową i brzmieniem tradycyjnych instrumentów beskidzkich, opanują podstawowe umiejętności pracy z drewnem, poznają tajniki powstawania dźwięku oraz zasady bezpiecznego posługiwania się narzędziami stolarskimi. Nic tak nie cieszy, jak możliwość zagrania na samodzielnie wykonanym instrumencie!

Nasze zajęcia prowadzimy zarówno podczas festiwalów, czy imprez plenerowych, jak również w formie zorganizowanej w szkołach i instytucjach kultury. Swoje instrumenty z naszą pomocą zbudowało już blisko tysiąc dzieci, młodzieży i dorosłych z całej Polski, a nawet z zagranicy!

Prowadziliśmy warsztaty m.in. w ramach: Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie, Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Kongresu Kultury Regionów w Nowym Sączu, międzynarodowego festiwalu V4 Évadzáró Ünnep w Budapeszcie, obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Budapeszcie, festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, festiwalu Czyste Beskidy na Hali Lipowskiej, Letniej Szkoły Tradycji Beskidu Żywieckiego „Wakacje z dudami”,  obozu etnograficznego „Etnowolontariat”, Pasterskiej Jesieni w Kamesznicy, Majówki Wielokulturowej w Parku Szczęśliwickim oraz Pikniku Międzykulturowego w Parku Praskim w Warszawie oraz licznych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez instytucje i organizacje takie, jak: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Katowice Miasto Ogrodów, Warsztaty Kultury w Lublinie, MCK Sokół, Montessori Mountain Schools, Muzeum w Gliwicach, Ambasada Muzyki Tradycyjnej w Warszawie, Śląsk Folkowy, Kawiarnia Fotograficzna w Katowicach, Koleje Linowe Czantoria, skanseny w Chorzowie i Sidzinie, Fundacja Braci Golec, Fundacja 9sił, Fundacja Energia Społeczna, Stowarzyszenie Kulturalne Roztoka, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Grojnowianie, OPG Węgierska Górka i wiele innych.


WYSTĘP KAPELI GÓRALSKIEJ

Przez lata wspólnego grania występowaliśmy i zdobywaliśmy główne nagrody na najważniejszych konkursach i festiwalach muzycznych w całej Europie, a nasza muzyka znalazła się na kilku znakomitych płytach z muzyką tradycyjną i folkową. Współpracujemy zarówno z zespołami regionalnymi, jak i profesjonalnymi muzykami. Prowadzimy zajęcia w szkołach i ogniskach muzycznych oraz liczne działania kultywujące tradycje muzyczne w Beskidzie Żywieckim.
 
Wystąpiliśmy m.in. na:
 
 • Międzynarodowych Targach World Music WOMEX w Santiago de Compostela (2016) i Katowicach (2017) 
 • Festiwalu Sackpfeifen in Schwaben w Balingen / Niemcy (2015)
 • Festiwalu Pokrovskie Kolokola w WIlnie / Litwa (2012)
 • Ogólnopolskiej Konferencji Instrumentologicznej w Ostromecku (2018) 
 • Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie (koncert re:tradycja z Barbarą Biegun i Moniką Brodką – 2019)
 • Międzynarodowym Festiwalu Dudziarskim w Strakonicach / Czechy (2016)
 • Międzynarodowym Festiwalu Dudziarskim „Gajdovačka” w Oravskiej Polhorze / Słowacja (2015)
 • seminarium etnomuzykologicznym na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu (2018)
 • Festiwalu Culture Without Borders w Londynie (2016)
 • międzynarodowym festiwalu V4 Évadzáró Ünnep w Budapeszcie (2018)
 • obchodach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Budapeszcie (2018) 
 • Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie – I nagroda (2016)
 • Kongresie Kultury Regionów w Nowym Sączu
 • Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
 • Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie
 • Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu
 • Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
 • Międzynarodowym spotkaniu dudziarzy „Dudaskie Ostatki” w Zakopanem
 • Festiwalu Dud Polskich w Zbąszyniu
 

Więcej informacji na stronie www.ficekblachura.pl

„Muzyka Beskidu Żywieckiego” – warsztaty budowy i gry na instrumentach ludowych
Warsztaty budowy dud żywieckich